DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Irský cob - standard

standard irský cob
Celkový dojem
Irský cob působí kompaktně, má silnou kostru, pevné kosti a je přiměřeně osvalený. Jeho využitelnost je všestranná. Celkově se zdá být „kratší“ než koně ostatních plemen. Irský cob má souměrné proporce, stojí důstojně a vzpřímeně a působí impozantním dojmem.
Linie
Irský cob nese hlavu zvnešeně. Krk je zaoblený a skr kohoutek pokračuje rovnoměrnou linií až ke kořeni ocasu. (To je důležité zejména u hřebců!) Záda by měla být krátká a rovná a plynule se napojit na svalnatou záď. Ani bederní páteř, ani kyčelní klouby by neměly být vidět. Záď je mírně vyvýšená a dobře osvaléná. Zejména horní část zádi je široká a mimořádně silná. Záď plynule navazuje na ocas. Ocas je nasazen nepříliš výrazně na záď a podtrhuje tak její mohutnost.
Kostra
Irský cob se v závislosti na stavbě kostry řadí mezi středně těžká plemena. Jakákoli odchylka ve stavbě kostí je povolena pouze u klisen a valachů.
Výška
Maximální výška Irského cob je 170cm.
Pohyb
Irský cob je specifický svým pohybem, bohatou vlající hřívou, ocasem a rousy. Zejména v pohybu je Irský cob impozantní. Celkový dojem, včetně linií těla souvisí zejména s dobrým zdravotním stavem koně a jeho skvělé kondici.
Temperament
Irský cob má klidnou a vyrovnanou povahu. Působí přirozeně. Je přátelský k lidem i jiným zvířatům. Jedná se o charakteristickou vlastnost Irských cobů, která je nesmírně důležitá.
Hlava
Hlava musí být rovná a velikostně korespondovat se zytkem těla. Čelo je široké, tlama zaoblená a celá hlava působí souměrně.
Tlama
Irský cob musí mít bezpodmínečně správný a rovný skus. (To platí zejména u hřebců!)
Oči
Oči jsou velké, kulaté, doširoka otevřené, jasné a daleko od sebe.
Uši
Ušijsoukrásnětvarované,nepřílišvelkéanasazenénahlavuvesprávnémúhlu.
Krk
Krk působí kompaktně, není příliš krátký. Je dobře osvalený a zdobený velmi bohatou hřívou. U hřebců je velmi důležité, aby byl krk výrazně osvalený.
Ramena
Ramena jsou pevná, silná a lehce šikmá.
Kohoutek
Kohoutek nesmí příliš vyčnívat a musí být dostatečně obalen masem a svaly.
Hruď
Hruď by měla být silná. Ani příliš úzká, ani příliš široká.
Záda
Záda by měla být krátká, rovná, dobře osvalená a plynule přecházet v záď.
Zadní končetiny
Zadní končetiny jsou silné, pevné, svalnaté a u zádi zaoblené. Stehenní kosti jsou dobře vyvinuté, středně dlouhé s výraznými hlezny.
Hrudní koš
Kůň by měl být krátký a kompaktní, s klenutými a kulatými žebry.
Přední končetiny
Musí být silné ani příliš krátné, ani příliš dlouhé. Předloktí by měla být dostatečně dlouhá, dobře osvalená. Kosti nohy jsou pevné.
 Klouby
Klouby jsou velké, pevné a silné. Velikostně musí být v souladu se zbytkem těla.
Kopyta
Kopyta jsou silná, velká, rovnoměrná a dostatečně pevná, aby unesla váhu koně.
Rousy
Jsou pro Irského coba charakteristické. Zdobí ho a dodávají mu jeho typický vzhled. Rousy jsou bohaté na zadních i předních končetinách. Rostou kolem celé nohy.
Hříva a ocas
Jsou bohaté a mohou dorůstat i exterémních délek.
Pohyba akce
Pro Irského coba je typická vysoká akce obou předních končetin. Toto bývá někdy označováno jako „step“. Jde o charakteristický pohyb, díky kterému Irský cob jakožto chladnokrevný kůň působí v pohybu lehce. Zároveň mu to umožňuje vzpřímenější postoj. Krok je energický a ladný. Celkový pohyb koně je rovný a souměrný.
Barva
Irský cob má vždy jednu základní barvu. Na základní barvě jsou barevné odznaky.Podíl bílé barvy se může lišit od malých odznaků až po téměř úplně bílé zbarvení. Irský cob se vyskytuje v následujících barvách. Barva srsti je černá; červeno-hnědá (Bay); hnědá; oříšková; palomino; šedá; grošovaná. Dále pak všechny zmíněné barvy s bílými odznaky. Irští cobové, kteří mají bílé odznaky na těle jsou označováni jako „Colored“. Ti, kteří mají bílé znaky specificky na břiše jsou označování jako „Splashed“, nebo „Blagdon“. Albín není žádoucí a je vyloučen z chovu.
Podíl bílé barvy na těle Irského coba se vyjadřuje v procentech. Do tohoto podílu se nepočítají odznaky na hlavě, nohou, hřívě a ocasu. Pojmem „Flashed“ je označován Irský cob, který má méně než 50% bílé. Pojmem „O Laid“ je označován Irský cob s více než 50% bílé barvy na těle.

Převzato z oficiálních webových stránek Irishcob.cz,  PK ICS Nederland, přeložila Barbora Kovářová.